17 Yaşındaki Bu Genç, Ayda 30 Bin Dolar Kazanıyor!

Yaşımız ilerledikçe, hepimiz bir şekilde para kazanıp ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Her ne kadar üniversite ve sonrasına yönelik yatırımlar yaparak ileride kuracağımız iş için hazırlansak da, küçük yaştan para kazanma hevesi başlıyor. Online oyun sektörü, League of Legends, CS: GO ve benzeri oyunlar ile dolup taşarken, gençler de bu oyunlarda açık ifade etmek gerekirse; ‘’Diğer oyunculara hava atmak ve kendini daha hızlı geliştirmek için’’ bir yerlerden para arayışına giriyor. Çoğu genç, bu tarz ihtiyaçlar için ebeveynlerine başvuruyor ve ailenin maddi durumu ortalamanın üzerinde değilse sonuç genellikle olumsuz oluyor.

17 yaşındaki Temper Thompson, para kazanma işine biraz erken yaşta atılmış diyebiliriz. 8 yaşına geldikten sonra ailesinden para istememeye karar veren Thompson, küçük yaştan bu yana hiçbir ihtiyacı için ailesine başvurmuyor. Şu anda 17 yaşında olan Thompson, başlarda ilgili olduğu alanlara yönelerek (8 yaşında) ayda 100 dolar kazanmaya başlamış. Amerika’da yaşayan Thompson, şimdilerde ise kendi internet sitesi üzerinden ‘’Kindle’’ adı verilen kurs eğitim setinin satışını yapıyor. 17 yaşında olmasına rağmen sıradan bir vatandaşın yıllık kazandığı gelirin birkaç kat fazlasını elde eden Thompson’un aylık geliri 30 bin dolardan fazla.

ayda-30-bin-dolar-kazanan-17-yasindaki-gencten-5-tavsiye-31263-1122016142202.png-e1476737220832 17 Yaşındaki Bu Genç, Ayda 30 Bin Dolar Kazanıyor! Para ve İş

Temper Thompson, başarılı olmak için attığı adımları açıklamasa da insanların nasıl hareket etmesi gerektiği hakkında ipuçları da verdi.

İnsanların bir işe başlamak için çok fazla düşündüğünü, düşünmek yüzünden işe başladığını ifade eden Thompson, bir işe başlamak için işin ana hatlarını çizdikten sonra hemen başlanması gerektiğini ifade ediyor. Bununla birlikte bir işe hiç başlamamışken aldığınız kararlardan daha sağlıklısını işe başladıktan sonra verebileceğinizi belirten Thompson, kişilerin işe başlamamak için bahaneler üretmek yerine çözüm üretmesi gerektiğini dile getiriyor.

Temper’dan gelen ikinci bir öneri ise, hatalar yapmaktan korkmak yerine, daha fazla hata yaparak doğru sonuca ulaşmak gerektiği. Bilindiği gibi, kimse bir işe başlamadan bu iş hakkında deneyimlere dayanan gerçek bilgilere ulaşamaz. Bunun farkında olan Thompson, kişilerin hata yapmasının doğal olduğunu ve aslında kişiyi profesyonelliğe taşıyan en önemli unsurun yapılan hatalardan ders çıkarılması olduğunu belirtiyor.

Temper Thompson’un 9 yıl boyunca giriştiği e-Ticaret macerasından edindiği deneyimlere göre, kişilerin bir işe başlarken ya da iş ile meşgul olurken konuya odaklanması ve kafasını dağıtacak fikirlerden uzaklaşması gerekiyor. Bir tasarım işi ile uğraşırken, akşam yemeği menüsünü düşünerek yaratıcı olunamayacağı için, o an ne ile ilgileniliyorsa o konuya yoğunlaşılmalı. Mesela, çalışma esnasında sosyal medya hesapları ve benzeri uygulamalar kesinlikle kapatılmalı ve dikkat dağıtıcı işlerden uzaklaşılmalı. Ne kadar fazla odaklanabilirseniz, işinizi ve dolayısıyla gelirinizi büyütmeniz de o kadar kolay olacaktır.

konsantrasyon-e1476737301943 17 Yaşındaki Bu Genç, Ayda 30 Bin Dolar Kazanıyor! Para ve İş

Sizin çalışma performansınız ve verimliliğiniz kazancınızı ne kadar etkiliyorsa, çevre baskısı da kazancınızı aynı oranda etkileyen faktörlerin başında yer alıyor. Çevrenizde yer alan insanlar yaptığınız iş ile ilgili negatif yorumlar yapıyor ise, bu zamanla sizi de etkileyecek ve yaptığınız işe olan bakış açınızı değiştirecektir. Temper Thompson’dan örnek verecek olursak; 8 yaşında e-Ticaret ortamına ayak atan bir çocuk olarak, ailesinden tek beklentisi maddi destek yerine manevi destekti. Zaten bir girişimci olan ailesi de Temper’a olması gerektiği gibi destek olarak kendini geliştirmesini ve başarılı olmasını sağladı. Unutmayın, çevrenizde pozitif ve size hata yapsanız da destek olan kişiler varsa, e-Ticaret dahil birçok konuda başarılı olma şansınız daha yüksektir.

Son olarak, kişinin yerinde saymaması yani başka bir deyişle tatminkar olmaması gerekiyor. Her zaman daha fazlasında gözü olup, para kazanmak için her yolu denemeyi tabii ki de kast etmiyoruz. Ancak, işlerinizi sürekli büyütmeye uğraşmalısınız. Yani aylık 10.000 TL kazanabilecekken neden 1.000 TL ile yetinesiniz ki? Tatminkar olmamak sözünü şöyle açıklayabiliriz; birkaç aylık bir uğraşın ardından e-Ticaret sektöründe nihayet aylık 1.000 TL net gelir elde etmeye başladık. Bu seviyeden sonra bu kazanç bana yeter diyerek, mevcut işleri devam ettirmeye çalışırsanız geliriniz sürekli bu seviyede kalacaktır. Ve hatta başka kişilerin zamanla çalışarak sizin önünüze geçme şansı da bulunuyor. Bunun için sürekli olarak kendinizi geliştirmeye bakmalı ve işlerinizi büyütme odaklı çalışmalısınız.

El-mejor-internet-Playa-slider-e1476738088118 17 Yaşındaki Bu Genç, Ayda 30 Bin Dolar Kazanıyor! Para ve İş

 

Temper Thompson, 17 yaşında ayda 30 bin dolar gelir kazanarak karşımızda istenilen her şeyin yapılabileceğinin bir örneği olarak çıkıyor. Temper’in ortalama geliri Türk Lirasına çevrildiğinde yaklaşık 90.000 TL ediyor, gerisini siz düşünün. Üstelik bu kazanç, günde 12 saat bilgisayar başında geçirilerek de oluşmuyor. Yani, günde birkaç verimli saatinizi internette, işinizle geçirerek başarılı olabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar

Ahmet1992

İlginç