Borsada Para Kazanmak Rüya Mı?

Hiç düşündünüz mü borsa ülkemizde neden kumar olarak algılanıyor? Ya da bu algıyı yaratanlar kimler? Peki gerçekten borsada para kazanmak rüya mı? İsterseniz gelin bu soruların cevabını irdelemeye başlamadan önce borsa ile ilgili makalemizde de sıklıkla yer vereceğimiz birkaç terimi açıklayarak bir giriş yapalım.

Borsa Terimleri

Temel Analiz: Yatırım yapılacak ülkenin ekonomik ve siyasi durumu ile yatırım yapılacak şirket veya varlığın sektörü, mali tabloları ve haberleri incelenerek yapılan analiz türüdür. Örnek: Borsa’ da işlem gören Otokar isimli şirketin yurtdışından 2.000.000 TL tutarında bir sipariş almasının borsaya düşmesi sonucunda yatırımcılar bu haberi şirket için olumlu bir şekilde yorumlayarak, şirketin hisse senedi OTKAR’ ı satın alması temel analize verilebilecek bir örnektir.

Teknik Analiz: Geçmiş dönem fiyat hareketlerinden grafikler, çeşitli indakatörler ve hacim unsurlarından yararlanarak gelecekte, fiyatların yönünün ne olacağını tahmin etmeye yönelik bir analiz türüdür. Bu analiz türünde daha çok psikoloji matematik ve istatistik gibi kavramlardan yararlanılmakla birlikte temel analizden bağımsız olarak sadece grafikler yolu ile analiz yapılır.

Temettü: Bir şirketin belirli bir dönem içerisinde elde ettiği karın tamamını veya bir kısmını ortaklara dağıtması sonucu ortakların eline geçen kar payına temettü denir.

Lot: Borsada bir adet hisse senedine denk gelen kavramdır. 1 Lot = 1Adet

Bedelli Sermaye Artışı: Şirketin dış kaynaklar karşılığında (yani bir bedel karşılığında) hisse senedi dağıtarak sermaye artırması işlemidir. Örnek: Elimizde 100 Lot OTKAR hisse senedi olsun ve şirket %25 oranında bedelli sermaye artırımına gideceğini açıklamış olsun. Sermaye artırım bedelini de Lot başına 1 TL olarak açıkladığını ve hisse senedinin piyasada 100 TL’den işlem gördüğünü varsayalım. Bu durumda elimizdeki 100 Lot’ un yüzde 25’i kadar bedelli sermaye artırımına katılma hakkımız mevut yani 100*0,25=25 Lot üstelik bu  25 Lot’ a sahip olmak için ödememiz gereken miktar 25 TL ile sınırlı ancak bunu piyasadan almaya kalksaydık 100*25=2500 TL ödemek zorunda kalacaktık.

Bedelsiz Sermaye Artırımı: Şirketin dış kaynakları kullanmadan, kendi iç kaynaklarından yapılmış olan sermaye artırımıdır. Örnek: Şirket dönem karını dağıtmayarak yeni yatırımlar yapabilmek için sermayesini güçlendirmeye ihtiyaç duyuyor bu sebeple bir sermaye artırımı yapıyor. Yine aynı örnekte olduğu gibi %25 oranında ancak bu sefer ücret talep etmiyor yani 25 TL ‘de ödemiyorsunuz. Hiçbir ücret ödemeden elinizdeki 100 Lot OTKAR hissesi 125 LOT oluyor.
Aşağıda sıklıkla bahsedeceğimiz terimleri açıklama işlemini bitirdik. Şimdi borsada para kazanmak rüya mı? sorusunun cevabına gelelim.

borsa-yatirimi-ile-sizde-kazanin-1024x544 Borsada Para Kazanmak Rüya Mı? Borsa ve Forex

Borsada Para Kazanmak Rüya Mı?

Borsada Para Kazanmak Rüya Mı?

Size borsada para kazanmanın rüya olmadığını müjdeliyorum. Evet borsada para kazanmak mümkün. Tıpkı kaybeden bir çoğunluğun var olduğu gibi. Bu piyasada kaybetmek istemiyorsanız şu hataları yapmayın;

1- Acil ihtiyaçlarınız varken elinizdeki parayı 1 günde ya da 1 haftada katlamak için bu piyasaya girmeyin. Burası poker masası değil, bir yatırım platformu yatırımınızın karşılığını 1 gün sonrada, 10 yıl sonrada alabilirsiniz.
2- Borç alarak, kredi çekerek bu platforma girmeyin hem kendinizin hem de ailenizin huzurunu yoktan yere kaçırırsınız. Yatırımınızın karşılığını hemen yarın alacağınızın garantisi yok.
3- Arkadaş tavsiyesi ile hisse senedi almayın, aracı kurumların tavsiyeleri ile ya da kendi analiz ettiğiniz hisse senetlerine yatırım yapın.
4- Bu platform hakkında bilginiz yoksa, eğitim almadan işlem yapmaya başlamayın.
5- Son olarak kısa vadede zengin olma hayalleriniz varsa bu platform beklentilerinizi asla karşılamayacaktır.

Borsayı bir yatırım platformu olarak görmeyip, kısa vadede zengin olma amacı ile girip hüsranla ayrılanlar ülkemizde borsayı bir kumar masası olarak lanse ediyorlar ve bu algının ortaya çıkması maalesef onların eseri.

Şimdi borsadan para kazanmak için şu noktalara dikkat etmenizi tavsiye edeceğim;
1- Eğer elinizde ihtiyaç fazlası tasarrufunuz var ve uzun vadede bunu değerlendirmek istiyorsanız. Bu tasarrufunuzu borsada değerlendirebilirsiniz.
2- Öncelikle bu konuda bilgi düzeyiniz ne analiz etmeniz gerekli. Bu platforma girmeden önce mutlaka bilgi sahibi olmanız lazım size makalenin sonunda eşsiz bir kaynak önerisinde de bulunacağım.
3- Öncelikle al-sat yaparak para kazanmayı unutun bu size para, enerji ve zaman kaybından başka bir şey getirmeyecek emin olun. Uzun vadede bir veya birkaç hisseye yatırım yapın. Bu hisseleri seçerken, temel analiz ve teknik analizin nimetlerinden yararlanmalısınız.
4- Ne kadar çok bilirseniz bilin kendinizi güncel tutmak zorundasınız. Araştırın, okuyun bilgi sonsuzdur.
5- Seçeceğiniz hisse senedinin her yıl düzenli olarak sermaye artırımı veya temettü dağıtan bir şirket olmasına dikkat edin. Zira uzun vadeli bir yatırımcı olarak sizin kazançlarınız bu etmenlerden oluşacak.
6- Alacağınız hisse senedinin likit olmasına, (yani kolay paraya çevrilebilir olması) dikkat edin. Alacağınız hisse senedi İMKB100 içerisinde işlem görsün.

Eşsiz Bir Kaynak ‘Borsa Koçu’

Bu makalede sizlere yukarıda bahsettiğim noktalara dikkat etmeniz durumunda borsada para kazanmanın rüya olmadığını anlatmaya çalıştım. Tabi bu makalede anlatılanlar özet olarak size bir bakış açısı kazandırmak için yazıldı. Bu konuyu daha kapsamlı bir şekilde ele alarak, borsa hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız size Ayşe Kabasakal’ın yazmış olduğu Borsa Koçu Kitabını öneriyorum. 11 yıldır borsada profesyonel olarak yatırım yapan ve zarar etmeyen Ayşe Hanım’ın bilgi ve tecrübelerini yansıttığı ‘Borsa Koçu’ kitabı sizin de borsayı daha iyi anlayarak, kazanan profesyonel bir yatırımcı olmanız konusunda atabileceğiniz en güzel ve en doğru adım olacağı inancındayım.

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar

Ahmet1992

Sadece borsadan para kazanmak için değil her işten kazanç sağlamak için eğitim şart. Önemli tavsiyeler için teşekkürler.