Domain Ticareti

Domain Ticareti ile Para Kazanmak

Domain ticareti kelimesi siz değerli okuyucularımızın önemli bir kısmı tarafından yadırganabilir. Alan adı dediğimiz web sitesi isimlerinin günümüz global web sektöründe olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkat çektiğini biliyoruz. Arama motorlarının web sitelerini listeleme sıralaması kavramlarına göre en önemli seçeneklerden birisi de alan adlarıdır. Web sitelerinden para kazanmak ile alakalı kavramlar günümüz web sitesi sahiplerinin en çok önemsedikleri unsurlardan birisi olduğundan dolayı bu konuya özellikle sitemizde yer vermek istedik. Özellikle son birkaç sene içerisinde bu konuya eğilim çok fazla. Bu nedenle ince teknikler hakkında da sizleri bilgilendirmek ve fikir sahibi olmanızı sağlamak amacı içerisindeyiz. Detaylara girişelim.

Domain ticari ile para kazanmak konusu önemlidir. Elinde birçok farklı alan adı bulunan kişiler zaman içerisinde bu alan adlarının kalitesine göre satış yaparak aldığının kat ve kat üstüne para kazanabilme şansına sahip olabilirler. Sıfırdan satın alacağınız alan adlarının ücreti 25 TL’dir. Tabi ki bu fiyat .COM, .NET ve .ORG uzantılı alan adları için geçerlidir. Diğer uzantılarda fiyatlar birçok farklı şekilde değişim gösterebilir. Arama motorlarının kriterleri kapsamında Jenerik ve Keyword olarak tabir ettiğimiz kelime odaklı alan adları her zaman için web sitesi sahiplerinin aradığı türden alan adlarıdır. 25 TL’ye satın alırsanız eğer sıfırdan zaman içerisinde bu alan adlarını 5 katı ve daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz.

Jenerik Alan Adı Nedir?

Tek kelime odaklı olan alan adlarıdır. Günümüzde bulması çok zor alan adlarından birisidir ve aranma hacmi yüksek olan kelimeler ile alınmış jenerik alan adları yüz binlerce lira fiyatlar ile değerlendirilebilmektedir. Bu alan adlarına birçok farklı örnek gösterilebilir. Örneğin;

 1. araba.com
 2. spor.com
 3. futbol.com
 4. oyun.com
 5. kalem.com
 6. kitap.com
domainmoo_50-1024x683 Domain Ticareti ile Para Kazanmak Para ve İş

Domain Ticareti İle Para Kazanmak

Keyword Alan Adı Nedir?

Aranma hacmi odaklı kelimeler ile alınmış olan alan adları olarak dikkat çekebilmektedir. Genellikle bu tip alan adları, doğrudan anahtar kelimeden gelecek ziyaretçiler için önem arz eder. Arama motorundaki rekabet durumuna göre domainlerin fiyatı farklılık da gösterebilir. Örneğin;

 1. zayiflamayollari.com
 2. arabaal.com
 3. onlinesatis.com
 4. modasitesi.com
 5. abiyemodasi.com
 6. e-ticaret.com
 7. webtasarim.com

.COM Alan Adının Etkisi

Günümüz web sektöründe tüm insanların yöneldiği ve arama motorlarının da otorite anlamında en yüksek puan verdiği alan adları .COM uzantılı alan adlarıdır. .NET uzantısı ise .COM uzantısından bir puan daha düşük seviyede listelenir. Özellikle kurumsal sitelerde ise .COM.TR uzantılı alan adları daha iyi olacaktır.

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar

üzerinde uygulamaya çalışıyorum.teşkkürler.http://alanadipazar.com üzerinde uygulamaya çalışıyorum.teşkkürler.

Cemil Kaan

Günümüzde jenerik .com domain pek kalmış sayılmaz herkes almış satışa koymuş. Keyword domainlar hala mevcut fakat doğru aranma hacmi ve keyword bulmak epey zor. Eğer şans eseri domain ararken 4 harf.com ve .net domain bulursanız ne olursa olsun kaçırmayın hemen alın kısa ve akılda kalıcılık açısından çok önemlidir.