Google Cloud

Google Cloud Sunucu Hizmetleri Devrimi

Google Cloud sunucu hizmetleri ile birlikte artık Türkiye bilişim piyasasında çok sağlam bir değişim göze çarpacak. Bildiğimiz gibi yaptığı projeler ile birlikte daima insanların hayatını kolaylaştırmak ve yaşamı çok daha yaşanabilir hale getirmek için projeler yapan Google şirketi, dünyanın en büyük sıkıntısının bilişim sektörü içerisinde niteliksiz kişilerin dahi hizmet sunabiliyor olması. İnsanlar bu neden dolayısı ile sürekli sıkıntılar yaşıyorlar ve bu sıkıntılar zaman içerisinde çok ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Hosting, özellikle ülkemizde ki en derin yaralardan birisi. Bu sektörün içerisinde olduğumuzdan dolayı çok fazla firmadan birçok farklı şekilde ağzımız yandı. Google şirketi artık buna bir dur demeyi kafaya koymuş.

Google hosting olarak da niteleyebileceğimiz yeni sunucu sistemleri hayatımıza kısa bir süre önce giriş yaptı. Henüz Türkiye genelinde satışı tam randımanlı başlamadı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise ülkemizde henüz müşteri sorunlarına destek verecek olan deneyimli ve bir o kadar da profesyonel bir ekip kurulamadı. Google şirketi bunun araştırması içerisine girdi ve İstanbul’da ki ofisi çok daha büyüterek sunucu hizmetlerini ülkemizin de satışına açacak. Sunucuyu şuan resmi internet sitesi üzerinden deneme şansına sahipsiniz. Ben şahsen sunucuyu bir kere denedim. Öyle böyle bir performans vermiyor ve ülkemiz firmaları şuan büyük bir tehlike altında da diyebilirim aslında sizlere.

Adres çubuğuna alan adını girdim ve tuşa basmam ile birlikte sadece arada 1 saniyelik bir dilim oynadı ve sayfanın tüm öğeleri baştan sona döküldü. Kendi sunucularında artık web sitesi de barındıracak olan ve bununla birlikte CDN mantığını da farklı ülkelerde yer alan datacenter sistemlerini kullanarak yürütecek olan şirketin tüm seçenekleri sanal olarak sunuyor olması da ayrıca mükemmel bir detay. Sunucunuzun özellikleri yetmiyor mu? Resmi internet sitesine girin, tek bir tuş ile donanımınızı yükseltin, ödemenizi yapın ve sisteminizin performansı anında yeniden yükselsin. Cloud sisteminin en büyük nimetlerinden birisi sanallaştırma da devrim yapmasıdır ve bunu Google şirketi yapıyor ise şayet çok daha mükemmel olacaktır.

Deneme sürümünde muazzam performans aldım ve ülkemiz satışları resmi olarak başladığı zaman ülkemizde ki niteliksiz şirketlerin tamamı elenecek ve yerine rekabete açık olan şirketler kalacak. Google ile ne kadar rekabet edilebilir emin değilim açıkcası ancak bu atılımlarıun biz web sitesi sahiplerine yarayacağı konusunda en ufak bir tereddüt beslemiyorum.

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar

Murat

Böylesine büyük bir firmanın hosting işlerine başlaması piyasadaki bütün dengeleri değiştiricektir artık güvenebiliceğiniz mükemmel hizmet ve sunucular ile karşı karşıyayız şuan kaliteli bir hosting için firmalar veya kişiler büyük para harcıyor ama buna rağmen sunucuları sanal korsanlar tarafından hacklenebiliyor , ama artık google cloud hesaplarınız gerek güvenlik gerek hizmet açısından internet sitesi sahiplerini tatmin edeceğe benziyor.

Zafer Engin

Google in böyle bir hizmet vermesi çok hoşuma gitti. Şimdi bir de domain hizmeti vermeyi planlıyor Türkiye için şuan aktif degil, fiyatları diğer firmalara göre biraz daha pahalı olacak ama Google gibi bir firma da güvende olduktan sonra aradaki fiyat farkı hiç önemli değil. Google domain piyasasına girdiği zaman çok fazla kitleyi kendisine çekecek diye düşünüyorum.

Özcan Kısakol

Ben murat arkadaşımızın dediği piyasalar alt üst olur olayına katılmıyorum. Örnek olarak benim yıllardır çalıştığım firmalar var ayrıca google bu hizmetini yeterki kadar duyurmadı. insanların bunu tercih edeceğini sanmıyorum. Zaten işten anlayan insanlar cloud sistemler yerine direk hosting hizmeti almayı tercih edecektir. Maaliyet açısından uygun olabilir ancak ben herzaman herkes bildiği işi yapsın derim.