Posta Güvercini Yetiştirmek Artık Çok Kolay

Çok eskilerde haberleşmeye büyük katkıları olan posta güvercinleri ( bilimsel adıyla Columba Livia), günümüzde de bir spor branşı olarak, yarışmalarda hem bir övünç kaynağı hem de maddi getiri olarak ve en önemlisi de bir hobi olarak popülerliğini koruyor. Her yiğidin harcı değildir aslında güvercin beslemek hele ki posta güvercini besleyip onu istedikleri gibi eğitebilmek, kümesini ayarlayabilmek , onların doğasına uygun iklimi onlara sunarak hem hastalıklardan korumak hem de doğal bir şekil de gelişmelerini sağlamak, gerçekten çok zor. Bunları okurken bile hepimizde gerçekten çok zahmetli bir iş olduğuna dair ortak bir kanı oluşmuştur.

Şimdi burada size gereksiz çaba harcamadan, harcanan çaba ile birlikte yanlış yöntemlerle paralar saçmadan, güvercin bakımının nasıl yapılacağı, uygun yaşama koşullarının nasıl oluşturulacağı, güvercinin beslenmesinin nasıl olacağı, hastalıklardan nasıl korunacağı, nasıl eğitileceği ile ilgili bir tavsiyede bulunacağım. Posta güvercini eğitimi ve bakımı ile ilgili bütün bildiklerinizi daha doğrusu bilmediklerinizi unutun. Neden bilmediklerinizi unutun dedim; çünkü kulaktan dolma bilgilerle, deneme yanılma yoluyla öğrendiğiniz yöntemlerle edindiğiniz bilgiler sizin bilgi diye düşündükleriniz bilgi değildir. O yüzden o bildiğinizi sandığınız, yıllarca deneyip de işe yaramayan yöntemleri bir yana bırakarak tavsiyeme kulak verin.

Kendinize bir posta güvercini antrenörü tutun. Ne, nasıl, ne antrenörü dediğinizi duyar gibiyim ama şaka yapmıyorum 26 yıllık tecrübe, posta güvercini ile ilgili A’ dan, Z’ ye bilgilere sahip, konusunda uzman bir antrenör Ramazan OK sizin de antrenörünüz olabilir. Ramazan OK şimdiye kadar yurt dışından getirttiği özel ırk güvercinleri melezleştirerek yetiştirdiği yavrular ve o yavruların birkaç nesildir devam eden yavruları ile kendini bu alanda ispatlamış ve özellikle posta güvercini eğitimi ile ilgili bir çok yetiştiriciye danışmanlık yapmıştır. Zamanla bu bilgi ve birikimlerini kendisini tanımayan ancak posta güvercinlerine merakı olan kişilerle de paylaşmak istemiştir. Bu amaçla Posta Güvercini Yetiştiriciliği adlı bir e-kitap hazırlamıştır. Bu kitabı satın alıp, bilgisayarınıza indirdiğinizde ve bu kitapta yer alan yöntemleri uyguladığınız da, sizde çok kısa sürede zaman kaybı yaşamadan ve para kaybı yaşamadan posta güvercini yetiştiriciliğinin etik kuralları ile beraber;

• Nasıl bir posta güvercini seçeceğinizi rahatlıkla belirleyebileceksiniz.
• Güvercininize nasıl bir kümes hazırlamanız gerektiği, kümesin özellikleri, kümesin kullanımı konusunda doğru bilgiler edineceksiniz.
• Posta güvercini yetiştirmeye hazırlık ve gerekli malzemelerin neler olduğu ile ilgili bilgiler size yol gösterecek.
• Sağlıklı ve sağlıksız bir posta güvercininin belirtileri ile ilgili önemli bilgilere sahip olacaksınız.
• Aerodinamik göstergeler ve güç göstergelerini öğrenerek başarılı olacak bir güvercinin belirtileri ile ilgili fikir sahibi olacaksınız.
• İdmanlar, yön idmanları, yönlü performans idmanları
• Posta güvercin yarışları, yarış türleri, yarış öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken yöntemler
• Motive sistemleri
• Federasyona bağlı dernekler
• Derece almış güvercinlerin soyundan alım yapmak
• Çiftleşme dönemi, kuluçka dönemi, yavrulama dönemi, yavru güvercin bakımı
• Besleme ve yemler, ilaç veya takviye yerine güvercininizin sağlığı için doğal beslenme yöntemleri
• Yavru- bebeklik, yetişkinlik dönemi, yavrulama- yavru büyütme dönemi, yarış dönemi, tüy döküm dönemi, durgun dönem- kış dönemi
• Güvercinlerinizin gelişimini gösterebilecek grafikler oluşturabilme ve dosyalama yöntemleri gibi bir çok konuda bilgi sahibi olacaksınız.

Artık sizin de bir antrenörle çalışma zamanınız gelmedi mi? Haydi kendinize ve güvercininize bir iyilik yapın. Kendinize iyilik yapın ki zamanınız, paranız emeğiniz boşa gitmesin. Güvercininize bir iyilik yapın ki güvercininiz de uygun koşullarda, sağlıklı ve verimli bir şekilde gelişimini sağlasın. Bunun için tek yapmanız gereken Ramazan OK’ un sizler için hazırlamış olduğu e-kitabı buradan satın alarak bilgisayarınıza indirmek ve bu e-kitap da bulunan bütün yöntem-teknikleri harfiyen uygulamak.

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar