Stok Fotoğrafçılık İle Para Kazanmak

Stok fotoğrafçılık, ticari amaçlarla hazırlanan fotoğrafların maliyetini düşürmek fikriyle ortaya çıkmıştır. Telifsiz görsel hizmeti sunarak hem bir görselin birden fazla satışına müsaade etmekte, hem de oldukça uygun fiyatlarla alıcıların maliyetlerini düşürmektedir. Birden fazla satışa müsaade etmesi sebebiyle fotoğrafçılıkla uğraşan büyük bir kesimin stok fotoğrafçılığa yöneldiğini söyleyebiliriz.

2000’lerin başlarında ortaya çıkan stok fotoğrafçılık, en başta pek rağbet görmemesine rağmen zaman içerisinde içeriklerin kalitesinin artırılmasıyla fotoğrafçılık alanında para kazanma açısından üst sıralarda yerini almış bir sektördür. Stok fotoğrafçılıkta temel amaç her amaca hizmet edebilecek görsellerin hazırlanarak satışa sunulmasıdır.

Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak, dışardan görünenin aksine kolay değildir. Çünkü görseller, stok fotoğrafçılık sitelerine yüklenen milyonlarca görsel ile rekabet etmek zorundadır. Kolay bir iş kolu olduğunu düşünerek bu işe başlayan çoğu katılımcı, ödeme limitlerine bile ulaşamadan bu işten vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Aslında bu iş kolunu stok fotoğrafçılık olarak adlandırmak pek doğru sayılmaz. Çekilen fotoğraflar üzerinde photoshop ve benzeri programlar ile o kadar fazla oynama yapılmaktadır ki, ortaya çıkan eser artık fotoğraf olmaktan çıkmıştır. Aslında bu hata Türkçe diline geçişindeki sorundan kaynaklanmaktadır. İngilizce karşılığı stok images yani stok resimdir.

Stok fotoğrafçılık ile para kazanmak için fotoğrafların sanatsal nitelikten çok ticari niteliğe sahip olması gerekir. Bu alanda faaliyet gösteren hemen hemen her büyük sitenin bir eleme döngüsü bulunmaktadır. Sizin için mükemmel olan, sanatsal değeri açısından kusursuz bir fotoğraf stok fotoğraf siteleri tarafından reddedilebilir. Bunun tam tersi sanatsal bir değeri olmadığını düşündüğünüz bir fotoğrafta kabul edilebilir. Ancak uygun ışık ve yeterli pozlama ile çekilen fotoğrafların büyük çoğunluğu, uygun bir kompozisyon altında tasarlanmış ve çekilmişse kabul edilme oranı oldukça yüksektir.

Peki bu stok fotoğraflar nerelerde kullanılıyor? Okuduğumuz dergilerde ya da gazetelerde bir meyve resmi ya da çalışan insan konseptine sahip bir resim ve buna benzer milyonlarca görsel, stok fotoğraf sitelerinden satın alınarak okuyuculara ulaşıyor. Maliyeti düşük stok fotoğraf hemen hemen bu iş kollarındaki bütün firmalar tarafından tercih edilebiliyor. Eskiden bir fotoğraf için verilen 100 dolar ve üzeri rakamları stok fotoğrafçılık 1 dolar hatta daha da altına çekmesi de tercih edilme nedenlerinin başında geliyor. Belirli lisanslamalar altında çeşitli boyutlarda satışa sunulan görsellerden, görselin boyutuna göre uygun fiyatlandırma ya da uygun satın alma paketleriyle satış yapma prensibini benimseyen çoğu site şu anda stok fotoğrafçılıkta en üstlerdedir.

Stok fotoğrafçılık bir heves olarak yapılabilecek iş kollarından değildir. Aksine üst seviyede fotoğrafçılık bilgisine ihtiyaç duyar. Ayrıca bu işe başlayanların unutmaması gereken en önemli şey, birçok sanatçının binlerce resimden oluşan porföylerinin olduğudur. Ekipman eksikliği de yeni başlayacaklar için bir dezavantajdır. Kabul edilebilecek nitelikteki bir fotoğraf üzerinde, ticari konsepti yansıtabilmek için 1 ya da 2 saat süreyle photoshop ve benzeri işlemler yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yani stok fotoğrafçılık hobi değil bir iştir. Eğer elinizde ekipman mevcutsa deneyebilirsiniz. Ancak ekipman mevcut değil ise bu işe girişmek için ekipman almadan önce iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Çünkü 200- 300 TL fiyatlara satılan bir kompact makineyle stok fotoğrafçılıktan para kazanmanız oldukça zordur. Ayrıca istenilen net sonucu almanız pek mümkün değildir. Bu iş için kullanılan makineler çok büyük bir çoğunlukla DSLR makinelerdir. Bu makinelerin hem kendilerinin hem de ekipman fiyatlarının pahalılığı düşünüldüğünde; para kazanma arzusuyla bu işe girişirken hüsrana uğrayarak zarar etmek muhtemeldir.

f Stok Fotoğrafçılık İle Para Kazanmak Para ve İş

Fotoğraf Satarak Para Kazandıran Siteler

Fotoğrafçılık, teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli imkanlar da sunmaya başlamıştır. Manzara fotoğrafçılığı, doğa fotoğrafçılığı, şehir fotoğrafçılığı, sokak fotoğrafçılığı bunlardan bazılarıdır. Stok fotoğrafçılıkta ise bir fotoğrafın oldukça makul fiyatlardan satılması alıcılar açısından fırsat niteliğindedir.  Çünkü fotoğraflardaki telif haklarının eser sahibinde bulunması özelliği ve bir fotoğrafın birden fazla kere satılabilmesi de kazancın katlanarak artmasını desteklemektedir. Stok fotoğrafçılık alanında  ise kendini kanıtlamış en iyi siteler shutterstock, istockphoto, alamy ve fotolia’dır.

Shutterstock sitesi bu en popüler sitelerdendir. Üyelik prosedürünün ardından kabul süreci bulunmaktadır. Ancak fotoğraf satış oranları da bu platformda oldukça yüksektir.

shutterstock Stok Fotoğrafçılık İle Para Kazanmak Para ve İş

Istockphoto ise en popüler stok fotoğraf sitelerindendir. Üye olurken öncelikle 10 görsel örneğinin yüklenmesi istenmektedir. Eğer yüklediğiniz görseller yeterli düzeyde kaliteli değilse site üyeliğinizi asla kabul etmemektedir.

logos1-e1475400178806 Stok Fotoğrafçılık İle Para Kazanmak Para ve İş

Fotolia dünya devi Adobe tarafından satın alınmasından sonra hızla yükselişe geçmiştir. Fotolia’nın en iyi özelliği Adobe stock uygulamasıdır. Yani adobe photoshop ve illustrator gibi uygulamaların içerisine dahil olan bu özellikle birlikte fotolia sitesine giriş yapılmadan Adobe stock üzerinden tüm görsel veri tabanına erişim imkanı sunmaktadır.

fotolia1-e1475400599967 Stok Fotoğrafçılık İle Para Kazanmak Para ve İş

Alamy de bu platformda en farklı yapıya sahip sitedir. Satış sayısı olarak düşük bir rakama sahip  olmadına rağmen, tutar olarak Shutterstock ile eşittir. Orta seviye veya iyiye yakın bir fotoğraf diğer sitelerde kabul edilebilirken, Alamy ise bu fotoğrafları mükemmel seviyede olmadığı takdirde asla kabul etmemektedir. Bu nedenle fotoğraf fiyatları diğer sitelere oranla epey yüksektir.

 

 

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar