Yazı Yazarak Para Kazanmak Nasıl Mümkün Oluyor?

Bazıları internet üzerinden makale yazarak para kazanıldığını duyduğunda şaşırırlar ve bu işin bir fiyasko olduğunu düşünürler. Bu tür düşünen kişiler, bilişim sektörünün yeni iş kollarını meydana getirdiğinin farkında olmayan kişiler. Farkında olmadıklarından dolayı da para kazanamıyorlar. Bugün internet sitelerinin her gün güncellenmesini sağlayan yazarlar, yani içerik editörleri en fazla aranan elemanlardan birisidir. Çünkü içerik pazarlaması olmadan internette görünür olmak, müşterilere ulaşmak asla mümkün olmuyor. Müşteriye ulaşamayınca, para kazanmak da mümkün olmuyor. Bu nedenle firmalar, freelance olarak veya tam gün ofis çalışanı olarak ” İçerik Editörü ” aramaktalar. Dilerseniz en büyük kariyer sitelerinden birisi olan kariyer.net sitesinde arama yapabilirsiniz.

Ben nasıl kazanabilirim?

Eğer daha önce makale yazmadıysan ve herhangi bir bu yönde deneyim yaşamadıysan, kariyer.net sitesinde yer alan ilanlara boşuna başvurma. Tabi kendine içerik üretme konusunda güveniyorsan, başvuru yapabilirsin. Ama yazarak para kazanmanın en tatlı yanı, freelance olarak bu işi yapmış olmaktır. Öğrenciysen, ev hanımı veya acil paraya ihtiyaç duyan kişiysen, makale ihtiyacı olan birisine yazı yazarak dakikalar içerisinde paran hesabına yatabilir.
Bunun için önceden makale işi alınan yerlere üye olman yeterliydi. Forumlarda birçok firma makale yazarı arıyor ve ilan veriyor. Bu ilanlara cevap verdiğiniz an geri dönüyorlar. Yani kariyer sitelerinde ki gibi değil. Forumlarda acil makaleye ihtiyacı olan firmalar yer alır. Bunların açtıkları iana teklif verilir. Beğenilen makale yazarıyla anlaşılır ve iş yapılır. Makale işinin en iyi şekilde döndüğü forumlardan bazıları şunlardır:

– Forum iyi net
– Webmaster sitesi
– Wmaracı
– Web sultan
– Fuub.net
– Webmaster.tc

Tabi forumlarda makale işi almak çok zor diyebilirim. Eğer yeni biriyseniz, ilk zamanlarda forumlardan iş düşürebilmeniz zor. Sürekli takip etmeniz gerekir. Açılan ilanlara hızlı şekilde teklif vermeniz gerekir. Firmalar genelde yazarlardan örnek bir makale ister. Referans ister. Eğer örnek makaleniz çok iyi yazılmışsa, sizle çalışmayı seçer. Hatta uzun süre çalışma teklifinde bile bulunabilir. Ama bu biraz şans işi oluyor. Diğer bir şeyde, forumlara üye olmak için ücretli mail gerekir. Yandex, gmail gibi hesaplarla yapılan üyelikler kabul edilmiyor.

1938_32_1 Yazı Yazarak Para Kazanmak Nasıl Mümkün Oluyor? Para ve İş

Yazı Yazarak Para Kazanmak Nasıl Mümkün Oluyor?

Ama üzülmeyin…

Makale işini klasik şekilde dönmüş olduğu forumlar, artık terk edilmek üzere. Her makale yazarı ve makale ihtiyacı olan firmalar, yeni internet girişimleri olarak ortaya çıkan siteler üzerinde makale satın almaya başladırlar. Bu sitelerden bazıları şunlar:

– Bionluk.com
– Market.uzmankirala.com
– Onakce.com
– Onlira.com
– Biuzman.com

Bu sitelerde pek çok kategoride, birçok iş yapılıyor. Yazı ve çeviri kategorisi altında birçok makale ilanı yayınlanıyor. Sizde bu sitelerden birisine üye olabilirsiniz. Makale ilanı verebilir, para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ama öncelikle para kazanmanız için dikkat etmeniz gereken bir şey var. Ona etkili ve güzel bir ilan hazırlamak. Bunun için öncelikle güzel bir görsel kullanın. Google görsellerden bulabilirsiniz. Ya da kendiniz hazırlayın. İlanda müşteri faydanızın ne olacağına kesinlikle yer verin. Yeni bir ilanı dikkat çekmesi gerekir ki iş alabilsin. Birçok ilan arasından sizinkinin tercih edilmesi için bir neden olmalı. Bu nedeni kendiniz bulun. İlanı hazırladıktan sonra, facebook ve varsa twitter sayfanızda paylaşın.

İlk zamanlar iş gelmeyebilir. Ama sabırlı olmanız gerekir. Freelance çalışmak, bir yerde tam zamanlı çalışmak gibi değildir. Bazı zamanlar aylık geliriniz çok fazladır. Ama bazı zamanlar çok düşüktür. Ticaretin kuralı bu. Sabırlı olmak ise en iyi kazançları kucaklamaya yarar.

Yazıyı Paylaş

Benzer Yazılar

Yorumlar

Hatice

Arkadaşlar şu an bionluk üzerinden makalaler yazıyorum ve benimle çalışmak isteyen bir sürü firma var ilk başlarda biraz zor gelen makaleler şimdi çok kolay önceden ben bunu yapamam asla bulaşmayayım dediğim bir işti fakat öğrendikten sonra gündelik hayatım bile değişti kendimi çok daha iyi ifade edip düşüncelerimi başkalarına aktarırken doğru kelimeler ve cümleler kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim size katacağı faydaları zamanla fark edeceksiniz .

Büşra Köker

yazı yazarak para kazanmak cok karsılastıgım birşey ama emin olamıyorum bu akdar kolay olabilir mi?

Onurcan Sezer Rottweiler

Yazı yazarak para kazanmak gerçekten doğruysa ben bu işi yapabilirim

Rana Özkan

kendıme 3 yıl kadar önce bır blog açtım,yazı yazmayı oldukça seviyorum fakat oldukça bilgi istiyor.bende hem bu kadar kolay olduğuna inanamıyorum.bu konuda aktif çalışan arkadaşlar bizimle deneyimlerini paylaşabilirler mi acaba?

Hasan

Yazı yazarak para kazanmak istiyorum ama ne gibi adımlar izlemem lazım yani imla kuralları hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmalı mıyım, hangi konularda yazı yazmalıyım bu gibi sorular var aklımda yardımcı olursanız sevinirim.